Instagram Youtube facebook

Elza's World

    • Home
    • Beauty
    • Fashion
    • Food
    • Lifestyle
    • travel
    • SuperBlog
    • English articles

    Pot să afirm cu încredere că, anul acesta nu a fost cel mai reușit pentru mulți dintre noi. Pandemia și-a spus cuvântul în toate aspectele vieții. Din cauza acestei tragedii economia a avut de suferit, ca urmare  mulți și-au pierdut locul de muncă, astfel pierzând și nenumărate oportunități. Pe lângă asta am stat departe de prieteni și de familie, însă cea mai rea parte a fost stresul și frica.

    Poate nu toți percepem la fel acestă situație, însă sunt sigură că fiecare din noi are uneori nevoie de o pauză sau de o vacanță, iar pentru asta ne vine Bottega Verde în ajutor. Ei se folosesc de simțul nostru olfactiv pentru a ne teleporta pe cele mai frumoase tărâmuri și pentru a ne readuce aminte de cele mai dragi și reușite vacanțe. Așa am pornit și eu pe câmpul nostalgiei și am hotărât să ajung în sfârșit la mare pentru care dragostea mea este de nedescris.



    Am făcut o baie, după care m-am așezat în fața șemineului pe canapeaua mea preferată și am luat în mână două creme se corp. Pe prima am aplicat-o doar pe brațe. Acesta era cu aloe vera și avea un miros senzațional. Simțeam cum mă străbat amintirile, amintirile de pe Litoralul românesc, unde petreceam anual două săptămâni. Prima persoană pe care am văzut-o a fost bunica. Bunica mea dragă, care a făcut atâtea sacrificii în viață. Parcă îi simțeam din nou atingerea blândă și mâinile tremurânde cu care mă ungea pe spate ca să nu mă ard la soare. 

    Apoi l-am văzut pe unchiul meu, cum ne aducea mie și prietenilor mei răcoritoarele cu aloe vera și bere cu ghimbir. Am scăpat o lacrimă. O lacrimă, care în adâncul ei purta un dor dar și fericire, fericire simțită în zilele acelea calde, când vântul se arăta doar să facă valuri în care noi să putem zburda.



    Peste câteva minute am deschis și loțiunea de corp tonifiantă cu săruri de mare, ca să îmi pot imagina și apa la atingere. Pe aceasta am aplicat-o pe restul corpului și în câteva secunde am și simțit un miros revigorant. Acela mă ducea cu gândul la loviturile valurilor, niște lovituri blânde și jucăușe cu care am făcut cunoștință ținându-mi părinții de mână, în copilărie.



    Acum m-au copleșit cu adevărat emoțiile, emoții de dor, de fericire, de relaxare și de recunoștință. Am retrăit din nou vacanțele bine meritate și familia mea sa reunit. Iar pentru asta le datorez o mulțumire celor de la Bottega Verde.

    Vă mulțumesc!

    Continue Reading
    Bună tuturor!
    Am vorbit de cum influențează outfitul starea de spirit a unei persoane și încrederea în sine, v-am povestit și de experiențele mele din copilărie, așa că, acum este timpul să vorbim puțin și despre skincare. 😹


    Zi de zi aud pe cina spunând "Ce se întâmplă cu tenul meu? De ce am așa de multe riduri? Unde a dispărut luminozitatea?" (Acest cineva este mama dar shtt 🤫) Întrebări la care nu le-am dat foarte multă atenție, doar îi spuneam mamei mele râzând că este bărtână (asta ca să vă demonstrez ce persoană diabolică sunt) după care îi înmânam o cremă antirid și îi spuneam să nu se streseze, deoarece oricum este frumoasă și eu o iubesc și așa.
    Au trecut zilele, am auzit aceleași întrebări de mii de ori, iar eu dădeam același răspuns de fiecare dată, pănă recent, ce am observat că tenul meu arată nesănătos și îmi reapare acneea.
    Nu știam ce se întâmplă. Nu știam ce fac greșit. Îmi schimbasem rutina de îngrijire a tenului total, așa că habar nu aveam dacă am vreun produs, care nu mi se potrivește sau dacă alimentația este de vină. 
    Am intrat în panică, deoarece eu având acnee severă în trecut știu cât de mult m-ar afecta, dacă așa ajunge din nou acolo.
    M-am plâns vreo două ore, după care a trebuit să îmi revin, deoarece mă sunase curierul, că în două minute ajunge la mine cu, coletul de la Avon.
    Am ieșit am preluat coletul, după care am intrat în cameră ca să îl desfac. L-am desfăcut: " parfum, ok, cremă de mâini...ok, ruj... yeey, loțiune tonica...hmm? Ce? De unde a apărut?" Apoi mi-am amintit că m-am înscris în ultima campanie a celor de la buzzstore în care trebuia să testez această loțiune tonică (produsul din poză). Am stat, după care am spus "da mai rău de atât nu poate fi... așa că nu strică să îl încerc...". Am luat o dischetă curată și am aplicat produsul după ce mi-am curățat tenul.


    După prima aplicare nu am observat prea multe, doar că a îndepărtat pielea moartă și descoamată, ceea ce ma bucurat, așa că am continuat să îl folosesc și în următoarele zile.
    A cincea zi au început să se vadă diferențe mari: tenul a devenit mult mai luminos și impuritățile au început să dispară, iar eu am devenit mai fericită.


    Acum a trecut deja o lună de când folosesc acest produs minune și pot să vă spun că îl voi recumpăra de multe ori, deoarece ma ajutat enorm. Mi-a dispărut acneea, însă în continuare am petele de la ea. Tenul meu nu este atât de uscat, chiar dacă folosesc foarte puține produse (Loțiunea tonică și o cremă de hidratare cu gălbenele, gel de curățare de la Pellamar) și arată mult mai sănătos.
    ♡
    Dacă ați ajuns pănă la final vă mulțumesc că îmi citiți articolele și vă recomand să încercați acest produs, dacă vă confruntați cu o piele foarte uscată sau dacă, căutați o loțiune tonică foarte bună la preț accesibil.
    Țin să menționez că, dacă aveți acnee este bine să consultați un dermatolog. Eu am făcut acest lucru ani de zile și nu pot să spun că ma ajutat în continuare am perioade bune și rele, dar în momentul în care tenul este hidratat nu secretă așa de mult sebum și pentru mine funcționează.


    Continue Reading

    Bună tuturor!
    Sper că ați început acest an cu mult entuziasm și bucurie 😸 deoarece eu cu siguranță așa l-am început. Știți cu toții că la începutul anului fiecare dintre noi obișnuiește să își propună câte ceva, ei bine eu pe lângă multe altele mi-am propus să fiu mai activă aici pe blog și să călătoresc mai mult, așa că uitați primul articol din acest an și bineînțeles altceva putea să fie decât un articol cu produse terminate!
    Am ales să vă vorbesc despre produse foarte accesibile, dar și despre două puțin mai scumpe.
    Ei bine nu vreau să lungesc foarte mult vorba așa că o să încep cu produsele accesibile, iar primul produs accesibil, care este și unul dintre preferatele mele este deodorantul Nivea Magic Pearl.


    Este un deodorant, care se găsește în aproape toate magazinele, miroase excelent, nu pătează și are o rezistență mare. Eu îl folosesc dimineața și nu am probleme deloc toată ziua așa că îl recomand ch cel mai mare drag.
    Următorul produs este tot un produs de la ei, despre care pot să spun că nu ma dat pe spate și este vorba de șervețelele lor demachiante.


    Știu că ei au o gamă variată de șervețele demachiante, însă singurul beneficiu pe care îl avea acesta era mirosul și faptul că lăsa tenul catifelat, însă motivul pentru care spun că nu am fost foarte încântată de el este că nu era îmbibat în destulă soluție. Mi se păreau foarte uscate, iar pentru a șterge fall out-ul aveam nevoie de cdl puțin două șervețele.
    Următorul produs este tot așa unul accesibil și vorbesc despre apa de gură de la Lacalut. Un produs pentru igiena orală foarte bun și esențial. El nu conține alcool și are un efect foarte revigorant.


    La fel și el se găsește în toate supermarketurile și l-am ales pentru acest articol ca să evidențiez cât de importantă este igiena orală și un produs de igienă orală corespunzătoare, deoarece din câte am observat pentru unele persoane li se pare rușinos sau banal să vorbească despre produsele de acest gen. Ei bine mie nu! 😂
    Să continuăm...
    Următoarele două produse sunt de la Oriflame și este vorba despre o loțiune tonică și un gel de curățare.
    Ași vrea să încep cu loțiunea tonică, deoarece ea era cea care mi-a plăcut mai mult și spun era deoarece nu se mai găsește în forma aceasta în catalog. Din câte am văzut cei de la Oriflame au înlocuit-o tot așa cu o loțiune tonică din ovăz dar au adăugat și fructe goji pentru al face mai eficient.


    Următorul este un produs care se găsește în ediție limitată de obicei în perioada de vară și este vorba despre un gel de curățare din gama Pure skin.


    El ca și eficiență este un produs foarte bun. Nu usucă tenul, are o textură groasă, un preț foarte avantajos, însă singurul locru care mie nu mi-a plăcut la el a fost mirosul, deoarece mă așteptam să fie puțin mai puternic. Chiar dacă în momentul de față nu veți găsi acest produs în catalog vă recomand să îl încercați pe cel clasic Purifying face wash, care pe mine m-a ajutat enorm când mă luptam cu acneea. 
    Următorul produs este un gel de duș foarte fain de la Deliplus. Din păcate se găsește mai greu la noi în țară. Eu l-am primit cadou însă m-am uitat pentru voi la preț,care este pe undeva la 14 euro, ceea ce sinceră să fiu pentru salariile noastre e puțin mult. Dar pe lângă asta să știți că este un gel de duș, care persistă aproximativ 5 ore pe piele, are un miros fructat, puțin dulce, care mie mi-a plăcut la nebunie și vine într-o cantitate sănătoasă. 😂


    Știți cum se spune "am lăsat ce e mai bun la sfârșit" 😂 și este vorba de produsele mele preferate pentru îngrijirea părului și mai exact șamponul și masca cu ulei de argan de la Nashi. Folosesc aceste produse deja de aproximativ doi ani și se vede diferența, deoarece înainte părul meu fiind decolorat era scurt și distrus, iar acum foarte multe persoane mă întreabă cum de arată așa de bine? Ei bine răspunsul se află în aceste două produse.


    Produsele nu sunt chiar ieftine însă datorită consistenței și gramajului ele ajung aproximativ 3-4 luni. Fără să lungesc vorba o să vă spun ce fac ele. Hidratează, curăță și regenerează și pentru mine sunt produse must-have.


    Ei bine asta a fost tot. Sper să vă placă și vă doresc o zi minunată în continuare. ❤❤😸
    Bineînțeles ca și întotdeauna vă aștept părerea pe facebook, instagram, în privat sau în comentarii. 😁😁
    Continue Reading

    Ce înseamnă mai exact un cuplu perfect?
    Eu aș spune că implică o armonie perfectă, înțelegere și o atracție deosebită.
    Iar acum dacă am reușit să vă păcălesc cu acest titlu și ați crezut că o să vă povestesc despre viața mea amoroasă o să vă spun despre ce este vorba mai exact în acest articol.
    Ei bine întradevăr este vorba despre armonie, și dragoste, dar cuplul este noua gamă de parfum de la Avon.
    Maxima este puternică, dar totuși sensibilă și feminină datorită notelor ei florale.


    Dar nici Maxime nu este mai prejos, el este un bărbat seducător dar totuși fidel, datorită notelor sale lemnoase.


    Ei se înțeleg foarte bine și sunt persistenți. Nu renunță și luptă cu toți inamicii lor zilnic, timp de 4-5 ore, chiar și în zilele aglomerate sau în serile petrecărețe. Ei sunt prieteni cu femeile și bărbații hotărâți, seducători și curajoși.
    Voi vreți să fiți prietenii lor?




    Continue Reading

    Bună tuturor!
    Cu ocazia unui nou anotimp am revenit și eu cu o nouă postare și este vorba despre kitul de vară de la farmacia Sensiblu.
    Folosesc produsele deja de o lună și sunt încântată de ele.
    Să fim sinceri, nu există persoană, care să fi avut mereu timp să se spele pe cap înainte de o plimbare în oraș, mai ales după o zi extrem de productivă și aglomerată, așa că produsul meu preferat bineînțeles că este șamponul uscat din kit. Șampoanele uscate  de la Batiste, sunt cele mai bune șampone uscate pe care le-am folosit până acum și spun șampoane pentru că o dată am încercat și varianta roz a acestui șampon uscat, care este la fel de eficient, doar mirosul diferă. Produsul nu lasă urme albe pe rădăcini și efectul său este absolut minunat și vizibil. Așa că trebuie neapărat să îl incercați, deoarece nu se compară cu multe altele de pe piață, iar prețul este mega accesibil


    Următorul produs care se află în baia tuturor cu siguranță că este un deodorant, fiind acesta spray sau roll-on. Sinceră să fiu eu întotdeauna am fost adepta produselor tip spray, chiar dacă acelea sunt mai puțin rezistente, deoarece noi locuind destul de mulți în casă și produsele fiind în baie, mereu trăiesc cu frica să nu fie folosite și de alții așa că apelez la spray deoarece chiar dacă acela este folosit de mama sau bunica mea totuși este igienic.
    Ei bine acum am încercat un deodorant tip roll-on organic de la Dr. Organic și mi-a plăcut foarte mult, deoarece nu aveam senzația aceea de arsură pe care din păcate o am la anumite antiperspirante, așa că este perfectă și pentru pielea sensibilă și este și rezistentă. Mirosul este genial, plăcut și se potriveșe chiar și bărbaților și fiind organic, nu conține parabeni și nici aluminiu.


    Ei bine un must-have de vară este, bineînțeles o cremă cu protecție solară, iar din Iunie de când am avut insolație și arsuri destul de neplăcute eu nu plec nicăieri fără o cremă de acest gen la plajă, chiar și atunci când nu sunt temperaturi extrem de ridicate trebuie să fie la mine crema de soare.


    Crema pe care am primit-o eu în acest kit este de la L'Erborario și în primul rând m-a cucerit din cauza ambalajului, deoarece fiind mai mic este ușor de purtat în geantă. Se absoarbe repede în piele și are un miros decent, plăcut. De ce am avea nevoie de mai mult?
    Ultimul produs din acest kit, este un produs perfect și pentru acest sezon și mai precis un spray împotriva țânțarilor și a căpușelor de la Dr Hurt. După cum ați putut vedea, dacă mă urmăriți pe instagram, eu sunt o persoană căreia îi place să stea în natură și de câte ori am ocazia și timpul necesar de a sta pe un câmp s-au într-o pădure întotdeauna profit de ea, așa că am avut mare nevoie de un spray de acest gen,
    Sincer, acesta este primul produs de acest gen pe care îl folosesc, dar își face treaba foarte bine, deoarece nu am venit acasă mușcată de țânțari, așa că asta spune totul. 😂


    Mulțumesc frumos celor de la @buzzstore și celor de la Farmacia Sensiblu că mi-au trimis aceste produse și aștept și părerea voastră, dacă le-ați încercat.
    #buzzSensiblue
    Continue Reading

    Bună tuturor!
    După cum puteți vedea am revenit și eu cu un nou articol 😺
    Articolul de azi o să fie despre produse terminate, dar de data aceasta toate produsele aparțin unui singur brand: Oriflame.
    Îmi plac foarte mult produsele lor, chiar plasez comenzi lunar și urmăresc reducerile foarte des. Așa că, fără să lungesc articolul, să începem 😺



    Primele două produse fac parte din categoria skincare și sunt relativ noi apărute, adică aceste două măști de față. Cea portocalie este o mască peel-off, cea verde este o mască pentru purifiere, iar dintre aceste două ea este preferata mea și nu doar datorită mirosului fresh de mere. În ambele cutiuțe se găsește o cantitate destul de mare de produs, care ajunge chiar și pentru gât și decolteu și ambele sunt destinate tuturor tipurilor de ten.
    De ce am spus că masca pentru purificare este preferata mea? Am spus acest lucru, deoarece în momentul, când l-am aplicat am simțit un ușor efect de răcire și mi-a uscat puțin coșurile, dar nu am observat să îmi usuce zona de sub ochi, care este cea mai sensibilă și uscată zonă a feței mele și după ce am îndepărtat masca tenul meu a fost luminos, iar machiajul a arătat impecabil pe el. Textura lui a fost una cremoasă, groasă, ceea ce a fost un beneficiu și un ajutor enorm din punct de vedere a aplicării.
    Așa că în concluzie cu siguranță o să recumpăr acest produs.
    Masca portocalie a fost și ea bună, dar textură a fost puțin neobișnuită, a avut o textură de gel, dar destul de lipicioasă ceea ce a îngreunat aplicarea și în momentul în care se usca râmânea un start foarte subțire, care mai mult făcea față pielii uscate, în sensul că îndepărta pielea moartă și nu punctelor negre, dar a fost extrem de blând cu tenul.
    Iar următorul produs, care aparține tot din această categorie este un gel de curățare de la Love Nature cu arbore de ceai, care este destinat unui ten gras. 


    Asta a fost a doua oară când am recumpărat acest produs, dar sinceră să fiu tenul meu a trecut de la unul gras la unul mixt si a trebuit să folosesc o cremă foarte hidratantă de fiecare dată când utilizăm acest produs, dar partea bună este că îmi usca foarte bine coșurile.
    Singurul lucru care nu mi-a plăcut la el a fost mirosul, deoarece a fost destul de puternic, dar cu toate acestea s fost suportabil, așa că, dacă aveți un ten gras sau acnee dații o șansă, deoarece pe mine în perioada în care am avut acnee m-a ajutat extrem de mult.
    Din moment ce a sosit vara, bineînțeles că avem nevoie și de un antiperspirant foarte bun, așa că următorul produs este un deodorant din gama Activelle. După cum v-am mai povestit eu folosesc de obicei doar antiperspirante tip spray, deoarece mi se par mai rezistente și mirosul lor este puțin mai puternic decât în cazul deodorantelor roll-on.


    Acest spray are o rezistență mai mare decât cele cu miros de parfum de la Oriflame, bineînțeles și acelea sunt eficiente și nu lasă pete pe haine, dar consider că în perioada verii acesta este mult mai potrivit. La mine acesta a rezistat în jur de 7-8 ore și nu m-a iritat deloc, ceea ce pățesc în cazul unor antiperspirante, iar prețul este extrem de accesibil și dacă sunteți consultanți Oriflame vi se aplică o reducere destul de mare și pe lângă cadourile pe care ni le asigură Oriflame veți putea cumpăra acest produs cu o sumă extrem de mică.
    Următorul produs, este unul din gelurile mele preferate de duș și nu doar din cauza cantității uriașe în care vine, adică 750 ml și bineînțeles că și din cauza prețului pe care îl are, chiar și când nu este la reducere.


    Este un gel de duș calitativ, care nu usucă pielea, are o textură ași zice eu perfectă, adică nici prea groasă dar nici foarte lichidă, încât să îți curgă între degete, care face o spumă generoasă pentru un gel de duș și are un miros incredibil de fresh, care chiar te duce cu gândul la mare și la apă, așa că eu consider că merită încercat mai ales că ține foarte mult, adică pe mine m-a ținut în jur de 2 luni jumate și nu am fost singura, care l-a folosit.
    Acestea ar fii toate produsele. M-am străduit să includ mai multe categorii și puține produse pentru ca articolul să nu devină lung și plictisitor, dar dacă vă plac acest gen de articole let me know și atunci voi reveni cu un rewiew puțin mai lung, care va conține mai multe, deoarece mi s-au mai adunat câteva în ultima perioadă. 
    Iar dacă sunteți interesați de cum să deveniți reprezentanți la Oriflame nu ezitați să mă contactați ca să vă povestesc mai multe detalii și beneficii pe care ni le oferă cei de la Oriflame.
    Să aveți o zi plăcută în continuare !! 😺❤❤


    Continue Reading

    Bună tuturor!
    Cum a venit vacanța am revenit și eu aici și de data aceasta cu un conținut diferit.
    Dacă mă urmăriți pe Instagram sau pe Facebook ați văzut că am participat la ultima campanie de testare Buzzstore și în cadrul ei am testat câteva produse de machiaj de la Avon, dedicate pentru festival. Dar din motiv ce nu am vorbit prea mult despre produse în aceste postări am hotărât să vă vorbesc aici mult mai detaliat despre ele.
    Toate produsele au un ambalaj foarte frumos, colorat, care te duce cu gândul la apus (Să fim sinceri, cui nu-i place să admire apusul?), iar deschizându-le vom găsi produsele roz, care este o culoare veselă,perfectă pentru acest sezon. Așa că fără să lungesc această parte voi trece la calitatea produselor, deoarece acela este singurul motiv pentru care sunt cumpărate și folosite.


    Primul produs, care este și preferatul meu este iluminatorul lichid Flashlight FX în nuanța Stage Glow, care este un roz deschis foarte frumos. Produsul vine în trei nuanțe Stage Glow, Get Lit, adică o nuanță maronie, care dă aspect de ten sau piele bronzată și Fickering Light, care este un iluminator alb strălucitor, iar toate nuanțele sunt potrivite tuturor tipurilor de ten. Eu am încercat doar nuanța Stage Glow dar mi-a placut foarte mult, deoarece aplicând o cantitate mai mică de produs rezultatul este subtil, iar aplicând o cantitate mai mare, culoarea devine foarte vizibilă. Singurul defect al produsului este că se usucă destul de repede după ce îl aplici, ceea ce se întâmplă la majoritatea iluminatoarelor lichide, iar din acest motiv în momentul în care îl aplicăm trebuie să îl și estompăm. Eu l-am estompat cu beauty blenderul, dar se poate și cu degetul și am aplicat o cantitate mai mare de produs pentru a obține un look de festival. Iar rezultatul a fost următorul:


    Următorul produs este mascara Big&Magical, o mascara cu sclipici care vine în cinci nuanțe: Electric Blue, Oassis Teal, care este un fel de tutcoaz și este și nuanța încercată de mine, Sunset Magenta, care este un fel de țiclam și pe care probabil că o să îl cumpăr și eu, deoarece este o culoare foarte frumoasă, Enchanted Violet, care este un mov superb și Festival Black, care este un negru puternic, intens.
    Culorile sunt identice cu cele arătate în catalog, rimelul este foarte rezistent, dă un volum foarte frumos, dar este destul de greu de demachiat având acele particule de sclipici.


    Iar ultimul produs este creionul cu ștampilă, pe care îl puteți găsi în două variante, prima variantă este cea în formă de steluță, cum port și eu în poză de mai dus, iar cealaltă este în formă unui mic fulger.
    Ștampila este pigmentată și are o culoare neagră și este de ajuns să se atingă doar cu suprafața pe care vreți să o folosiți și deja se și vede. Este foarte drăguță și poate fi folosită și pe față dar și pe corp.
    Prețul tuturor produselor este foarte accesibil și le găsiți pe situl celor de la Avon sau în broșurile lor.
    Eu recomand cu drag aceste produse deoarece cantitatea lor este perfectă pentru acest sezon, prețul este accesibil și au o calitate bună, așa că nu ezitați să le încercați și dacă le-ați încercat vă aștept părerea în secțiunea de comentarii, pe facebook sau pe instagram.
    Have a nice and happy day!! 😺😺🦄🦄
    @avonspace @buzzstore_ro
    #buzzAvon #buzzavonfestivallook #festivalfriday



    Continue Reading

    Bună tuturor și bine ați venit sau revenit pe acest blog. Am observat că mi s-au strâns câteva produse terminate așa că uitați și primul articol de acest gen.
    Primul produs este balsamul de la Dove, care din păcate, spre deosebire de celelalte produse ale lor, nu mi s-a potrivit, deoarece nu mi-a hidratat părul aproape deloc și nu îl puteam pieptăna ușor. Așa că, dacă aveți părul decolorat de mai multe ori și aveți nevoie de produse foarte hidratante este posibil ca acest produs să nu vi se potrivească nici vouă.


    Următorul produs face parte dintr-o categorie foarte importantă, din categoria  produselor pentru igiena orală și este o apă de gură de la Pellamar, pe care o folosesc deja de câteva luni și pot să spun că îmi place foarte mult, deoarece nu are fluor si consider că are și un preț destul de accesibil. Puteți găsi produsul aici. Îmi plac foarte mult produsele lor, deoarece au ingrediente naturale și cei de la Pellamar acordă o atenție foarte mare produselor lor și mereu încearcă să le îmbunătățească dar să și scoată produse noi pe piață, dar puteți găsi mai multe despre ei și despre produsele mele preferate de la ei aici


    Am terminat și câteva produse de skincare, mai precis niște nose strips de la Sephora și de la Gerovital. Ambele mi-au plăcut și au fost eficiente, însă dacă ar fii să aleg cu siguranță l-aș alege pe cele de la Gerovital, deoarece ele nu au un miros atât de puternic și au un preț mult mai accesibil
    (puteți găsi o părere mai detaliată despre ele aici.



    Următorul este un deodorant de la Elkos. Este primul produs pe care îl folosesc de la ei și sinceră să fiu nici nu am auzit de ei până acum. Mi s-a părut un deodorant bun, are un miros plăcut, fresh, nu pătează hainele și rezistă destul de bine, însă nu este ceva ce nu puteți găsi într-un supermarket. Un deodorant cu care se aseamănă foarte mult ar fi cel de la Nivea.


    Am terminat și un produs de makeup, și este vorba mai exact de rimelul meu preferat din toate timpurile. Folosesc acest rimel de la Avon, cred că de vreo 4 ani și încă nu am găsit unul, care să îmi facă genele să arate atât de dese și de lungi, dând un aspect de gene false. Este și un produs foarte accesibil pe care îl găsiți des la ofertă în cataloagele Avon sau pe site și un lucru foarte important este că cei de la Avon au oprit testarea pe animale de câteva luni, așa că la ei găsiți doar produse  cruelty free.



    Următoarele sunt niște monstre de parfum, pe care le-am primit când am pus comandă pe siteul celor de la Sephora. Ele au un miros excelent, o rezistență extrem de mare, dar din păcate și un preț pe măsură.
    Însă dacă aveți posibilitatea și dacă vă plac parfumele care au un miros floral și puțin dulce mergeți și testațil.


    Acestea au fost toate produsele, de atunci am mai terminat câteva, însă nu vreau ca articolele să fie foarte lungi așa că despre ele o să puteți citi pe viitor.
    Dacă vă plăcut scrieți-mi în comentarii, pe Facebook sau pe Instagram sau dacă ați încercat produsele vă aștept părerile despre ele. Să aveți o zii minunată și aștept cu nerăbdare feedbeckul vostru .❤❤
    Continue Reading
    Bună tuturor și bine ați revenit pe acest blog!
    Am hotărât ca în articolul de astăzi, adică ultimul articol din 2018 să vă prezint câteva din produsele mele de machiaj pe care le folosesc aproape zilnic și pe care le-am folosit măcar câteva luni sau pe care le folosesc de la inceputul anului. O să încerc să vă arăt măcar un produs din fiecare categorie, adica un primer, un fond de ten, un corector, o paletă de farduri, o paletă de contur, un ruj, un tuș și un rimel. Primul produs este primerul de la LOREAL INFALLIBLE, despe care v-am mai povestit în articolul cu produse cumpărate în luna Octombrie pe care îl găsiti aici.


    Sunt mulțumită de acest produs deoarece machiajul chiar rezistă mai mult, produsul nu are un miros neplăcut, nu îmi simt tenul deloc încărcat, porii sunt mai puțin vizibili și dacă am avut probleme la început cu textura lui acum pot să spun că m-am obișnuit cu ea și îmi place.Deci cu sigurantă o să îl recumpăr și o să folosesc acest produs și la anu.
    Următoarele trei produse sunt pentru machiajul ochilor, adică un tuș, o mascara și o paletă de farduri. Rimelul este de la Avon din gama Avon True, care este rimelul meu preferat deja de doi ani și mereu îl am in colectia mea, chiar dacă între timp am încercat mai multe. El alungește și oferă volum, însă singurul lui dezavantaj este că nu e rezistent la apă și se îndepărtează extrem de ușor cănd intră în contact cu ea. Prețul lui este foarte bun, în general produsele de la Avon fiind accesibile. Eu ultima dată l-am cumpărat cu 15 lei, însă ca și la produsele Oriflame și prețul lui diferă în funcție de campanie.



    Tușul este de la Oriflame din gama The One. Eu foarte rar folosesc tuș, dar am chiar mai multe in colectia mea dintre care acesta mi se pare cel mai negru, pigmentat și rezistent.



    El are și o pensulă destul de subțire care ajută foarte mult la aplicarea unei linii de tuș precise.



    Ultimul produs pentru machiajul ochilor este paleta de farduri Desert Dusk de la Huda Beauty, despre care v-am promis un rewiew, așa că iatăl acum.



    Această paletă este preferata mea fără îndoială. Am cumpărat-o undeva în luna Noiembrie, așa profitând de reducerile de Black Friday din Sephora și a costat undeva în jur de 250 lei. Paleta este foarte pigmentată si ambalajul ei este foarte impresionant, frumos și calitativ și are chiar și o oglindă. Cu sigurantă arată ca o paletă high end.



    Ea are 18 nuanțe din care opt sunt mate (Blazing, Saffron, Amethyst, Oud, Amber, Eden, Musk, Desert Sand), șase farduri sunt irizante (Turkish Delight, Angelic, Cashmere, Royal, Nefertiti, Blood Moon), trei sunt nuante duo-cromate cu reflexii ce se schimbă la lumină (Retrograde, Twilight, Celestial) și o  nuanța de glitter (Cosmo).



    Culorile rezistă mult pe pleoapă și sunt și ușor de aplicat. Cu ea se pot realiza diferite tipuri de machiaje, adica inclusiv de zii și de noapte. Unele din ele le puteți găsi chiar pe profilul meu de instagram și siigur va fi paleta pe care o voi folosi pentru crearea machiajului de revelion.



    Următorul produs este un fond de ten de la Clinique, despre care nu v-am vorbit încă așa că, consider că a sosit vremea să vă împărtășesc câte ceva și despre el.


    Este un produs cu acoperire medie spre mare, care poate fi folosit ca și fond de ten dar și ca concealer și este buildable. Acesta este fondul meu de ten preferat, deoarece chiar dacă este un produs cu acoperire mare nu îmi simt tenul încărcat când îl port. După cum puteti vedea mi-a mai rămas foarte puțin produs în sticlută pe care o să îl folosesc la un eveniment mai special și din acest motiv mai nou prefer sa îl folosesc pe cel de la Kat von D despre care găsiți câteva informatii aici.
    Eu îl am în nuanța 1 linen, care este cea mai deschisă nuantă a lui și produsul dispune în total de 13 nuanțe. Am testat produsul în magazinul Douglas din Polus Center Cluj-Napoca, unde m-au și ajutat la alegerea nuanței perfecte. Așa că, dacă nu știți ce nuantă vi se potrivește sau nu vă puteți hotarâ vă sfătuiesc să îl încercați mai întâi într-un magazin fizic. Foarte multă lume are probleme cu aplicatorul, deoarece se spune că nu este chiar igienic, dar eu nu am avut probleme cu el, doar acum la sfârșit, deoarece îmi este foarte greu să scot produsul care a mai rămas în sticluță.
    Următorul produs este un concealer de la Oriflame din gama the One. Eu îl am în nuanța cea mai deschisă și chiar dacă foarte multe persoane m-ar contrazice, consider că produsul acesta este mai bun ca si cel de la Loreal Instant Anti Age Eraser, sau pur și simplu mie mi se potrivește mult mai bine. Produsul are o textură lejeră, nu se strânge în zona cearcănelor si ține destul de mult, iar prețul lui diferă în fucție de catalog.




    Bineînteles că produsele cremoase trebuie fixate cu un produs pudră asa că următorul produs este un loose powder tot de la Oriflame si tot din gama The One. Produsul îsi face treba și are o cantitate destul de mare, însă mie nu îmi place ambalajul, deoarece mereu cănd il folosesc ajunge pudră pe tot biroul si pe toate hainele pe care le port. Prețul produsului variază ca și la toate produsele Oriflame, adică în funcție de ofertele catalogului.







    Următorul produs este tot un produs pudră, adică o paletă de contur de la Revolution. Cel mai mult îmi place highlighterul din aceată paletă, care este perfect și pentru un machiaj de seară dar dacă este folosit într-un strat foarte subțire este potrivit și pentru machiajul de zii.




    În ultima perioadă am început să folosesc din ce în ce mai multe produse de la Makeup Revolution și în general sunt chiar multumită de ele, mai ales de paletele de farduri. Raportul calitate-preț al acestor produse este foarte bun și ele având în general cantităti mai mari de produs, țin și foarte mult, iar pentru persoanele, care sunt începatoare în arta machiajului sunt foarte bune. Dacă le-ați încercat atunci vă aștept părerea în sectiunea de comentarii și sunt foarte nerăbdătoare să aflu și părarea voastră despre aceste produse și despre întregul articol.



    The English version of the article

    Hello everyone and welcome back to this blog!
    I decided that the last article of 2018 has to be about my favourite  make up products of the year. I use this products almost every day since months.
    I will try to show you products from each category. So the first product is a primer from Loreal, Infallible.
    This is the best primer I own because after I use it my make up last almost all day, and I don't feel my skin loaded and the pores are lass visible, and if I had problems with his texture at first, now I can say that I got used to it and I like it.
    The first product is a mascara from Avon. This is my favourite mascara and I use it since 2016  even though I have tried several more in the meantime. It separates and visually volumises my lashes and doesn't smudge. The brush is just the right size too.The only bad thing is that the mascara isn't waterproof, but his price was very good, usually Avon products are affordable.
    The eyeliner is from Oriflame and it's the darkest, most pigmented and rezistent eyeliner which I own. He have a very tiny applicator which help me to draw a precise line. He is very affordable too.
    The next product is the famous Huda Beauty Desert Dusk palette. This palette is my favorite for shure. I bought it somewhere in November and since than i used it a lot. It is a  dynamic eyeshadow palette which has 18 shades in four unique textures: one dazzling glitter, eight creamy mattes, six shimmering pearl shades, and three duo-chrome toppers. Is very pigmented and it certainly looks like a high end palette and the shadows are easy to apply.
    The next product is the Clinique beyond perfect foundation. This is a medium coverage foundation but is buildable. This is my favourite foundation becouse even if he has medium/full coverage i don't feel my skin loaded when I use it. I have it in the shade 1 linen, which is the lighter shade and the product has 13 shades. I tested the product in the Douglas store in Polus Center Cluj-Napoca, . So, if you dont know what shade suits you or you can not decide, I advise you to try it first in a store. A lot of people have problems with the applicator, because they say it's not hygienic, but I had no problems with it, only now at the end, because it is very hard for me to remove the product that is left in the bottle.
    The next product is a concealer from Oriflame. I have it in the lightest shade and this concealer is better than the Loreal Instant Anti Age Eraser or it just fits me a lot better and have a soft texture.
    The next product is a loose powder from Oriflame. This is a good product but the packaging drive me crazy because every time I use it i get product all over my desk and clothes.
    The last product in a contour palette from Makeup Revolution and I love it very mutch because of the highliter which looks stunning.
    I hope you enjoy the article and i am waiting for you're opinion in the comment section on instagram and facebook.
    Kisses and a happy New Year!!
    
    
    
    
    
    


    Continue Reading
    Older
    Stories

    About Me


    Hi my name is Elza! I am a law school student from Cluj Napoca.  
    I created this blog because I like to write about my passions, my experiences, my lifestyle.
    For now most of the articles are in romanian but you will find the english version to soon.
    Hope you enjoy it.

    Follow Me

    • Youtube
    • instagram
    • facebook

    Labels

    Beauty Englisharticles Fashion Food Home Lifestyle SuperBlog Travel

    Blog Archive

    • iulie 2021 (1)
    • decembrie 2020 (1)
    • noiembrie 2020 (13)
    • octombrie 2020 (12)
    • septembrie 2020 (1)
    • august 2020 (1)
    • mai 2020 (1)
    • aprilie 2020 (1)
    • martie 2020 (4)
    • ianuarie 2020 (1)
    • octombrie 2019 (1)
    • septembrie 2019 (1)
    • iulie 2019 (2)
    • martie 2019 (1)
    • februarie 2019 (1)
    • decembrie 2018 (2)
    • noiembrie 2018 (2)
    • octombrie 2018 (2)

    Wiews

    Popular Posts

    • Simte-te liberă cu noul Always Platinum!
    • Sustenabilitate și secrete? Yes, please!

    Most Popular

    • Simte-te liberă cu noul Always Platinum!
    • Sustenabilitate și secrete? Yes, please!
    Instagram Youtube Instagram Makeup Looks facebook Facebook Makeup Page Facebook Blog Page

    Created with by BeautyTemplates | Distributed By Gooyaabi Templates

    Back to top